Triki w akwareli-niecodzienne użycie soli kuchennej...


Chlorek sodu, powszechnie znany jako sól kuchenna. Jest substancją bezbarwną, dobrze rozpuszczalną w wodzie, to niezastąpiona przyprawia i środek konserwujący w przemyśle spożywczym. To również bardzo fajne narzędzie malarskie. Sól kuchenna to niesamowity pomocnik akwarelisty, dzięki niemu można wyczarować naprawdę niepowtarzalne obrazy.  

Z pewnością słyszeliście już o wykorzystaniu soli w malarstwie akwarelowym. To bardzo łatwy trik, który może wykonać każdy nawet początkujący akwarelista. Połączenie soli oraz akwareli daje naprawdę bardzo ciekawe efekty. Efekty te są bardzo często przypadkowe, ale też niepowtarzalne, nigdy nie uzyskamy dwa razy takiego samego obrazu. 


Do malowania możemy wykorzystać trzy rodzaje soli. Sól kuchenną drobnoziarnistą, sól kuchenną gruboziarnistą oraz roztwór wody i soli. W zależności od tego, czego użyjemy, uzyskamy różne efekty. 



Sprawa jest dość prosta. Potrzebujemy papieru do akwareli, farb akwarelowych oraz soli. 



Papier delikatnie zwilżamy wodą i malujemy farba. Papier musi być wilgotny, ale nie mokry. Na pomalowaną powierzchnię sypiemy sól. Czekamy, aż farba całkowicie wyschnie i delikatnie pędzlem lub palcem, zdrapujemy kryształki soli. W trakcje wysychania sól odpycha pigment farby, tworząc na papieże delikatne wzorki przypominające szron na oknie zimą lub ślady korozji na metalu. Efekty, jakie uzyskamy, będą się różnić od ilości użytej soli oraz wielkości kryształków. Z solą nie należy przesadzać, im jest jej więcej, tym ślady są mniejsze i mniej widoczne. 








Różnice między efektami, jakie można uzyskać przy użyciu drobno i gruboziarnistej soli widać od razu.

Trzecim metodą jest malowanie roztworem soli. Sprawa jest równie prosta. Do ciepłej wody dodajemy sporą ilość soli drobnoziarnistej, część soli powinna się rozpuścić. Takim roztworem zwilżamy kartę, a następnie wpuszczamy na mokrą powierzchnię, pigment farby. Sól powodują odpychanie pigmentu i fajne rozpływanie się po mokrej powierzchni. Kryształki, które się nie rozpuściły w trakcje wysychania pracy, stworzą fajną strukturę na powierzchni. 

O czym należy pamiętać, malując solą? 


Komu przydadzą się triki z solą?



Jestem bardzo ciekawa czy znacie, używacie triku z solą? Przyznam się Wam szczerze, że mi bardzo się podoba efekt tych pajączków i dość często używam soli. Kilka przykładów moich prac, w których użyłam soli. 





Macie jakieś doświadczenie z malowaniem solą? Jak Wam się podoba magiczne działanie solo? Podzielcie się proszę swoim doświadczeniem i uwagami. 


Pozdrawiam 
Anna


Etykiety: , , ,