Niezbędnik akwarelisty...

Poprawki w akwareli. Czy to możliwe?


Akwarela jest bardzo wymagającą techniką, nie lubi poprawek i błędów. Często to słyszymy. Moi drodzy, każdemu czasami zdarzy się mały błąd. Jak sobie z nimi poradzić w akwareli...

Czy w akwareli można popełniać błędy? Czy akwarelowe prace można korygować? Można, ale muszą to być drobne błędy. Ciężko będzie nam naprawić złą kompozycję czy perspektywę, ale drobne poprawki zawsze nanieść można. 


Pomysł na ten post powstał bardzo spontanicznie. Jeżeli śledzicie moje poczynania na instagramie, to zapewne widzieliście, że w ostatnim czasie pracowałam nad urodzinowym portretem pewnego słodkiego chłopca. W trakcje pracy wkradł się mały błąd.  Portrecik malowałam ze zdjęcia, a jak wiecie, niektóre monitory przekłamują kolory. Zamiast szaroniebieskich oczu namalowałam brązowe. Błąd ten zauważyłam dopiero pod koniec, gdy portret był prawie skończony. Jak sobie z tym poradziłam?  Bardzo prosto-zastosowałam wymywanie koloru. Wymywanie koloru to bardzo prosta technika pozwalająca na szybką korektę małych błędów w malarstwie akwarelowym. 
Co jest potrzebne: pędzel, czysta woda oraz papierowe ręczniki.

Obszar, na którym chcemy, zastosować poprawki zwilżamy wodą. Odczekujemy chwilę i zbieramy wodę wraz z farbą papierowym ręcznikiem. Czynności powtarzamy kilka razy, aż farba ładnie nam się wymyje. Po wyschnięciu na obszarze poprawek możemy nanieść nowy kolor.   


O czym należy pamiętać przy nanoszeniu poprawek:
 • ciemne kolory farb, nigdy nie dadzą nam się usunąć w stu procentach, możemy je tylko bardzo rozjaśnić,
 • miejsca poprawek nie możemy mocno szorować pędzlem czy papierowym ręcznikiem, bo uszkodzi nam się warstwa papieru a kolor, który później będziemy nakładać może rozlewał się w nieregularne kształty, jest to ważna przy poprawkach takich jak u mnie, gdzie musiałam zachować idealny kształt źrenicy oka,
 • nie bójmy się popełniać błędów, artysta w ten sposób uczy się najwięcej :)  "Kajetan", akwarela 24 x 32 cm, 2017 r, Canson Fontenay.


Czy w akwareli można popełniać błędy? Czy akwarelowe prace można korygować? Jak widać, na powyższym przykładzie można, ja takich wpadek popełniłam mnóstwo. Nie każde błąd dało się naprawić, ale przez to nauczyłam się radzić sobie z małymi przeciwnościami. Najważniejsze to wyciągać z nich wnioski. Nie bójmy się popełniać błędy. W ten sposób poznajemy swoje możliwości oraz możliwości techniki, którą pracujemy. 

Kochani pędzle w ruch i do dzieła...

Anka

4 komentarze:

 1. hej Aniu. A wiesz, że kupiłam kredki akwarelowe i pastelowe i będę musiała podpatrzeć, poczytać u ciebie co i jak. Ale cieszę się, że TU CIĘ MAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super cieszę się bardzo:) Powodzenia, wazie pytań pisz śmiało :))) Koniecznie pochwal się pracami:))

   Usuń
 2. Stosowałam już tą metodę poprawiania błędów i faktycznie się udaje:) Piękny portret namalowałaś, chłopczyk będzie mieć cudowną pamiątkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Tak mam nadzieję, że jak podrośnie to portrecik mu się spodoba:)
   Wymywanie jest jedną z najprostszych metod naprawiania błędów, cieszę się że u Ciebie również się sprawdza:) Pozdrawiam

   Usuń

Copyright © 2014 Na skrzydłach anioła , Blogger