PASTELE- od czego zacząć, kilka przydatnych informacji...


Na początku roku obiecałam Wam wpisy dotyczące różnych technik malarskich. Mamy końcówkę kwietnia a mi nie udało się do tej pory spełnić tej obietnicy, ale dzisiaj postaram się troszkę nadrobić... 

Pomysł pisania tuturiali był spontaniczny, już kiedyś Wam o tym wspominałam. Przy tworzeniu pierwszych wpisów tego typu poszłam na żywioł i może trochę od środka zaczęłam Wam pokazywać różne możliwości tej techniki. Dlatego o kolejnych technikach malarskie chciałabym opowiadać w nieco bardziej uporządkowany sposób. Dzisiaj pierwszy z cyklu wpis poświęcony pastelom...

PASTELE   

Podstawowym wyposażeniem artysty-pastelisty jest papier, zestaw pałeczek pastelowych oraz palce.

Pastele to nic innego jak kolorowy pigment połączony z kredą oraz roztworem gumy arabskiej. Składniki te miesza się ze sobą w różnych proporcjach, a następnie formuję się z nich pałeczki i pozostawia do wyschnięcia.  Pałeczki takie mają średnice ok.1 cm i długość ok. 9 cm. 

W zależności od proporcji materiałów użytych w trakcje produkcji pastele możemy podzielić na miękkie, średnie i twarde. 

Pastele miękkie świetnie nadają się do malowania, ich konsystencja zapewnia dobre krycie powierzchni oraz łatwe przenikanie się kolorów. Im więcej dodano do produkcji kredy tym pastele, są miększe a ich kolor jaśniejszy.

Pastele twarde, w swoim składzie mają więcej gumy, nadają się bardziej do malowania cienkich linii oraz szczegółów.

Oddzielną kategorią pasteli są pastele olejne. W ich produkcji zamiast gumy, jako materiału wiążącego, używa się oleju. Uzyskuje się w ten sposób inny stopień przezroczystości pasteli oraz inną gamę odcieni. Pastele olejne, podobnie jak farby olejne możemy rozcierać i mieszać ze sobą używając terpentyny. Tymi pastelami można malować praktycznie na każdym papierze o delikatnej fakturze, na tekturze oraz płótnie. 

Pastele są produkowane w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. W zależności od firmy możemy nabyć małe komplety pasteli z 12 podstawowymi kolorami, po ogromne pudełka z 180 barwnymi rysikami. Możemy również kupić pojedyncze pałeczki interesujących nas kolorów i skompletować własną gamę kolorystyczną. Jeżeli decydujemy się na zakup kompletu pasteli zawierających od 20 do 60 kolorów, należy pamięt, że mogą one występować w dwóch dominujących gamach: F z zestawem barw nadających się do malowania portretów, oraz L, do malowania pejzaży. Na zdjęciach pokazuję Wan, mój zestaw pasteli do malarstwa portretowego. Naprawdę jest w czym wybierać... 

I jak zwykle zachęcam do eksperymentów, szukania najbardziej odpowiadających Wam materiałów.





Głównym podłożem do malowania pastelami jest papier, który ma odpowiedni ciężar oraz specyficzną fakturę zwaną "zębem". Dzięki niej pastelowy pył lepiej trzyma się powierzchni papieru niż na zupełnie gładkiej kartce. Gramatura papieru przeznaczonego do malarstwa pastelowego waha się od 150 do 300 g/m. Podobnie jak w malarstwie akwarelowym tak i przy pastelach mamy przeogromny wybór papierów do malowania. Możemy zaopatrzyć się w pojedyncze arkusze papieru jak również specjalne bloki, szkicowniki z kolorowymi arkuszami w różnych ciepłych i zimnych odcieniach oraz kalką zabezpieczającą nasze pracę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. 

Do uzyskania różnych ciekawych efektów, artyście-pasteliście może przydać się kilka pomocnych gadżetów: 

 
 Dlaczego lobię malować pastelami?





Na dzisiaj to tyle informacji o pastelach. Mam nadzieję, że zainteresuję Was tą techniką i że znajdzie ona swoich miłośników.  
 
A na obrazku poniżej pastelowy portret mojego synka :)

Mam do waz taką małą prośbę, a raczej pytanie: z jaką techniką chcecie się jeszcze zapoznać? Czy coś szczególnie Was interesuję? Ja co prawda przygotowałam sobie już kilkanaście tematów z różnych technik, o których chciałabym poopowiadać, ale czekam na Wasze sugestię i podpowiedzi, o czym chcecie poczytać?

Pozdrawiam 
Anka


Etykiety: , , , ,